Дома Топ вести Генијалецот Меси го разби Ваљадолид (ВИДЕО)

Генијалецот Меси го разби Ваљадолид (ВИДЕО)

Фудбалерите на Барселона вечерва лесно ја добија пресметката со Ваљадолид и славеа победа од високи 5:1.

Каталонците вечерва беа предводени од супер расположениот Лионел Меси.

Пред да се разбуди аргентинскиот волшебник погоди Ленгле на стартот од натпреварот, а изедначи Кико.

Прво Меси со една супер асистенција го пронајде Артуро Видал, а само пет минути на фантастичен начин погоди од слободен удар. Тоа беше 50-ти гол за Меси од слободен.

Во второто полувреме Аргентинецот продолжи онаму каде што застана во првото. Нов гол постигна во 75-тата минута. Само две минути подоцна Меси му асистира на Суарез и Барселона доаѓа до 5:1.

Кога се ќе се собере Меси вечерва учествуваше во четири гола на својот тим.

Барселона со овој триумф стигна до лидерската позиција во Серија А со 22 освоени бодови, додека Ваљадолид остана на 9-тата со 14 бодови. Каталонците во наредното коло гостуваат кај Леванте додека Ваљадолид ја пречекува Мајорка.