Дома Останати Кошарка НБА Видео: Чикаго падна во Денвер, Лејкерси ја победија Оклахома

Кошаркарите на Денвер, ЛА Лејкерс, Њу Орлеанс, Њујорк запишаа победи во натпреварите кои се одиграа синоќа во НБА лигата.

Денвер го победи Чикаго 110:107, благодарение на серијата 24:0 на почетокот на втората четвртина, кога од негативата 17:31, стигна до позитива 41:31. Мареј со 24 поени, односно Нуркиќ со 14 поени и исто толку скокови го предводеа Денвер, додека кај Чикаго најситакнат беше Бателр со 35 поени, осум скока и шест асистенции.

Лејкерси славеа во Оклахома во последните пет минути влегоа со предност 100:87, домаќинот успеа да се врати во мечот дури и да поведе, но Јанг со тројка на пет секунди до крајот обезбеди победа за Лејкерси 111:109.

Јанг постигна 17 поени, а Мозгов 16, а на спротивната страна Вестбрук оставри учинок од 34 поени, 13 асистенции и осум скокови.