Дома Фудбал Италија Видео: „Трилер“ натпревар во Неапол, Наполи со два гола финишот до победа

Лудо попладне во Италија, Наполи имаше зицер и императив од победа на Сан Паоло.

Наполи успеа да стигне до победата, но во самиот финиш во 89 и 92 минута.

Домаќинот имаше предност да поведе и уште во 59 минута, но Мертенс најстрога казна. Во 73 минута, Џакерини го пронајде Септенински кој го матираше Реина за 0:1.

Наполи мораше да тргне на се или ништо, Аркадиуш Милик конечно проработи во 89 минута и погоди за изедначување на 1.1, после асистенцијата од Инсиње.

Во последните моменти од натпреварот Диавара успеа да погоди за победа.

По оваа победа на Наполи предноста на Јувентус и по 31 коло ќе остане четири бода.

Во останатите два натпревари минимални победи од 1:0 запишаа Кротоне против Болоња и Верона против Каљари.