Дома Фудбал Англија Видео: Сити промашуваше пенали, Арсенал дојде до врвот!

Манчестер Сити и Евертон одиграа многу возбудлив натпревар кој на крајот заврши без победник, а тоа го искористи Арсенал кој ги стигна „граѓаните“ на врвот.

„Граѓаните“ не знаеја да реализираат пенали на денешната средба. Кевин де Бруин не успеа во првото, а Серхио Агуеро во второто полувреме. И двата шута ги одбрани Мартин Стекеленбург.

Тоа му овозможи на Евертон да замиине непоразен од „Етихад“, откако стигна до водство преку Лукаку, а конечниот резултат го постави Нолито во 72-та минута.

Manchester City vs Everton 1-1 All Goals… by FootballFC

Киксот на „граѓаните“ го искористи Арсенал кој на домашен терен го победи Свонси со 3:2. Тео Волкот ги постигна првите два гола за „топчиите“, но Сигурдсон намали на 2-1 пред полувремето. Озил стрелаше на стартот од вториот дел, но и Бастон уште еднаш ја погоди мрежата на Арсенал, кој од 70 минута играше и со играч помалку поради исклучувањето на Џака.

Arsenal vs Swansea City 3-2 All Goals… by DailyVideoTV