Дома Фудбал Англија ВИДЕО: Рондо е херојот, Њукасл врза две победи и излезе од опасната зона

rondo

Tри од четири натпревари кои се играа во терминот од 16:00 часот во Премиер лигата завршија без победник.

Единствена екипа која запиша победа беше Њукасл кој со 2:1 беше подобар од Бурнемут. Херој на Њукасл беше Рондон кој постигна два погодоци во седмата и 40-тата минута.

Сепак, натпреварот го обележа тешката повреда на гостинскиот фудбалер Смит во 30-тата минута кога со носилки беше изнесен од теренот, а претходно му беше ставена маска со кислород.

Натпреварите Хадерсфилд – Вест Хем и Саутемптон – Вотфорд со резултат 1:1, додека Лестер и Барнли одиграа натпревар без голови.

Претходно Кардиф го победи Брајтон со 2:1.