Дома Фудбал Италија Видео: Рома ја прегази Сампдорија, Киево конечно излезе од минус!

Фудбалерите на Рома остварија голема победа против Сампдорија на „Олимпико“, а Киево конечно ја прекина серијата на порази.

Рома конечно по пауза од три меча дојде до три бода. Победата против Сампдиија ја најави Жесус со гол во 19-та минута, а во второто полувреме гледавме голеада.

Најпрви Шик зголеми на 2:0, а неколку минути подоцна погоди Ел Шарави. Пред самиот финиш на мечот госите преку Дефрел намалија на 3-1, а Ел Шарави со својот втор гол ги постави конечните 4-1.

Емполи издвојува важна победа над Удинезе со 2:1 во дербито на дното, а Киево конечно ја прекина низата на порази и одигра 2:2 против Болоња. Со овој бод „магарињата“ конечно изглегоа од минус и сега имаат 0 бодови на табелата.