Дома Фудбал Англија (Видео) Ремек дело од слободен удар и гол во финишот, Алонсо е херојот на Челзи!

Денес со почеток во 17:00 часот беше одиграно дербито на колото во англиската Премиер лига, а тоа му припадна на лондонски Челзи.

Екипата на Челзи, благодарение на одличниот Маркос Алонсо запиша победа од 1:2. Додека до единствениот погодок Тотенхем дојде преку Батшуаи кои си ја погоди сопствената мрежа.

„Сините“ до водство стигнаа во 24 минута кога Алонсо со прекрасен гол од слободен удар го матираше Лорис. Тоа беше и резултатот со кој се замина на полувремето.

Во вториот дел головите беа постигнати во последните десет минути од средбата. Прво Бaтшуаи ја погоди сопствената мрежа за изедначување, а големо слајве на тимот предводен од Антонио Конте донесе Маркос Алонсо во 88 минута со вториот гол својот втор гол на натпреварот.

За екипата на Челзи ова прва победа во новата сезона, откако во првото коло забележаа изненадувачки пораз од тимот на Барли.