Дома Фудбал Италија Видео: Милан со пресврт, Рома рутински

Милан ја продолжи победичката серија и стигна до нова победа против Киево. Лесни победи запишаа Рома и Аталанта.

„Росонерите“ одлично го отворија мечот и поведоа уште во 10-та минута со голот на Чалханоглу. Иако се чинеше дека го контролираат мечот, следеше шок за домашните кои примија два гола во две минути. Степински и Инглесе му донесоа предност на Киево од 1:2.

Во второто полувреме Милан тргна жестоко и стигна до израмнување преку Кутроне во 54-та минута, а комплетниот пресврт беше дело на Андре Силва во 82-та минута. На кракот Кеси промаши пенал за поубедлива победа.

Рома рутински славеше на гостувањето кај Кротоне со головите на Ел Шарави и Наинголан. Додека Аталнатна ја декласираше Верона со 5:0.

Фиорентина запиша голема победа на гостувањето кај Торини од 1:2, а со истиот резултат ставеше и Каљари со пресврт против Беневенто.