Дома Фудбал Англија Видео: Ливерпул и Хал полуфиналисти во Лига купот!

Ливерпул и Хал се првите учесници во полуфиналето на англискиот Лига куп. „Црвените“ со 2:0 славеја против Лидс, додека Хал по изведувањето на пенали го елиминира Њукасл.

Ливерпул во комбиниран состав отпорот на Лидс го скрши во последните 15 минути од натпреварот. Најпрвин Ориги погоди на асистенција на 18-годишниот Александер-Арнолд, а конечниот резултат го постави уште еден тинејџер Вудбрин.

Њукасл и Хал мечот го решија по изведувањето на пенали. По 90 минути игра немаше голови, а во дополнителните 30 минути резултатот беше 1:1. Дијаме постигна гол за Хал, а израмни Сноуграс.

Хал во полуфиналето мина со 3:1, откако пенали за Њукасл не реализираа Шелви, Гајл и Гуфран.