Дома Останати Кошарка Видео: Лав и Кливленд за едно полумвреме го „срушија“ Мајами

Изминатата вечер во НБА лигата се одиграа пет натпревари.

Тимот на Кливленд славеше победа во натпреварот против Мајами од 108:97. За домаќинот ова беше 14 победа во сезоната, додека Мајами стигна до 10 пораз оваа сезона.

Кливленд во натпреварот против Мајами демонстрираше сила на теренот и на крајот славеше со 108:97 за деветата победа во низа. Домаќинот натпреварот го одлучи во првото полувреме кое го доби со 75:49.

Во второто полувреме како да истрча друг тим на теренот, па кошаркарите на Кливленд успеаа да уфрлат само 33 поени, но сепак и тоа им беше доволно за да стигнат до победата. Најефикасен во тимот на Кливленд беше Кевин Лав со 38 поени, а покрај тоа забележа и девет скокови, две асистенции и две украдени топки. Леброн Џејмс натпреварот го заврши со дабл-дабл учинок од 21 поени и 12 скокови, а покрај тоа запиша шест асистенции пет украдени топки. Двејн Вејд додаде 17 Смит 12, а Кајл Корвер 11 поени.

Во тимот на Мајами најефикасен беше Дион Вејтерс со 21 поен, Бен Абедајо постигна три помалку, Џош Ричардсон броеше до 15, додека Хасан Вајтсајд забележа дабл-дабл со 11 поени и 14 скокови.

Во останатите натпревари, Чикаго забележа победа против Феникс од 99:104, Вашингтон на гостински терен славеше победа од 92:89 против Минесота, Јута на свој терен беше подобра од Денвер со 106:77, а Сакраменто на домашен беше поразен од Милвоки со резултат 87:112.