Дома Фудбал Германија Видео: Келн поразен, Дортмунд доби нов миленик – Мичу Батшуаи!

batshuai

Во рамките од 21 коло во Бундес лигата во терминот од 20:45 часот својот натпревар го одиграа екипите на Келн и Борусија Дортмунд.

Во овој натпревар за Борусија дебитираше и новото засилување Мичу Батшуаи кој пристигна како замена за Пјер-Емерик Обамејанг на позајмица до крајот на сезоната.

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓

Токму Батшуаи беше еден од најзаслужните за денешната победа на „милионерите“ од 2:3.

Батшуаи најпрво погоди во 35 минута од натпреварот и со неговиот погодок Борусија замине со предност на полувремето.

На истекот на еден час игра Золер изедначи, а само две минути подоцна Батшуаи со својот втор погодок на натпреварот ја врати предноста на „милионерите“. Домаќините изедначија преку Мере во 70 минута, а за победа и три бода за гостите од Дортмунд погоди Андре Шурле во 84 минута од средбата.