Дома Фудбал Лига на шампиони Видео: Валенсија конечно победи, Рома триумфално низ Москва

Фудбалерите на Рома остварија важна победа на гостувањето во Москва и сега е со една нога во следната фаза. Валенсија ја запиша првата победа оваа сезона во ЛШ.

Рома поведе на самиот старт преку Манолас, но домаќините израмнија во 50-та минута, а само неколку минути подоцна останаа со играч помалку.

Во 59-та минута „волчицата“ повторно дојде до водство преку Пелегрини, но голот дојде од многу сомнителна ситуација, бидејќи домаќините бараа офсајд.

Валенсија ја запиша првата победа на крилата на Санти Мина и Солер. Поведоа „лилјаците“ преку Мина уште во 14-та минута, но Јанг Бојс успеа да се врати во мечот преку Асал.

До крајот на полувремето Мина со втор гол им донесе водство на домаќините. Солер во второто полувреме погоди за 3:1 и многу важна победа на Валенсија.