Дома Фудбал Останато ВИДЕО: Бејл не простуваше и со хет-трик го одведе Реал Мадрид во финалето

bale

Денес Реал Мадрид од полуфиналето го започна својот настап на Светското клупско првенство каде што ја оправда фаворитската улога.

Реал Мадрид денес беше предводен од одличниот Герет Бејл кој ги постигна трите погодоци за „кралевите“ во победата од 3:1.

Ефикасната вечер Бејл ја отвори во финишот од првото полувреме кога постигна гол за водство од 1:0 на полувремето.

Во вториот дел следуваа два брзи гола. Прво во 53-тата минута Велшанецот ја погоди мрежата после грешката на Јапонците, за само две минути подоцна да го постигне најубавиот од трите гола за убедливи 3:0.

Почесниот гол Кашима го постигна во 78-та минута преку Дои кој беше на работ на офсајд позиција.

Треба да истакне дека Бејл со овие три гола им се придружи на Луис Суарез и Кристиано Роналдо кои постигнуваа хет-трик во ова натпреварување.

Реал во финалето ќе игра против најголемото изненадување на турнирот Ал Аин.