Дома Фудбал Лига на шампиони Видео: Аталанта и Лајпциг испишаа историја

Аталанта и Лајпциг обезбедија историско четвртфинале во Лигата  на шампионите откако супериорно ги елиминираа Валенсија односно Тотенхем.

Фантастичен натпревар одиграа Валенсија и Аталанта – публика немаше, но имаше „дожд“ од голови.

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓

Аталанта имаше предност на полувреме 2:1 со головите на Иличиќ, но Валенсија во вториот дел успеа да направи пресврт.

Сепак магичниот Словенец го игра мечот на кариерата и во 71-та и 82-та минута постигна нови два гола за водство на Божицата.

Лајпциг му одржа уште една лекција на Мурињо и го елиминира Тотенхем, откако пред своите навивачи славеше со 3:0.

Патникот во четвртфиналето беше решен после првите 15 минути кога Германците имаа предност од 2:0 со двата гола на Сабицер.

Во второто полувреме Форсберг во 87-та минута ги постави конечните 3:0 за пласман во четвртфиналето.