Дома Македонски спорт Мак ракомет Вардар ја испушти бронзата, ПСЖ се реваншира

Вардар ја испушти бронзата, ПСЖ се реваншира

Ракометарите на Вардар не успеаа да го освојат бронзениот медал на фајнл-фор турнирот. Македонскиот шампион загуби од ПСЖ (29:28), иако во текот на целиот меч имаше водство.

Вардар одлично го почна натпреварот, во 13. минута дојде до предност и од четири гола разлика 7:3, но ПСЖ брзо се врати. Во финишот од првиот дел се играше гол за гол, на одморот македонскиот тим замина со позитива 15:14.

И во второто полувреме вардарци во неколку наврати имаа највисоки три гола предност. Но, и тоа не беше доволно да се совлада ПСЖ кој со многу поцврста игра во одбраната, на крајот стигна до победа со 29-28

Најефикасен во редовите на Вардар беше Лука Циндриќ со седум голови, додека Хорхе Македа постигна шест, но средбата ја заврши предвреме поради три исклучувања.