Дома Останати Кошарка Вакво однесување не смее да си дозволи: Дончиќ ги пцуеше судиите по поразот од Полска

Словенија вчера изненадувачки беше поразена од Полска во четвртфиналето на Евробаскетот, а по натпреварот својата „темна“ страна ја покажа Лука Дончиќ.

Словенците беа поразени со 87:90, меѓутоа во еден момент од натпреварот имаа и минус 23 пред крајот на првото полувреме. Во последните седум секунди од натпреварот кошаркарите на Словенија бараа прекршок над Клемен Препелиќ.

Најжесток во тие критики беше Дончиќ кој не беше на своето ниво. Натпреварот НБА ѕвездата го заврши со 14 поени, 11 скока и седум асистенција.

Навредите од Лука кон судиите беа жестоки, во еден момент изговори и „пи*ко една см*лива“. Однесување какво што секако не е дозволено за еден кошаркар со неговото реноме.

Видеото од таа ситуација можете да го погледнете – ТУКА.