Дома Македонски спорт Мак фудбал Брера со еврогол на Јанкулов го победи Вардар 🎥

Брера со еврогол на Јанкулов го победи Вардар 🎥

Денес се одиграа натпреварите од првото коло во Првата македонска фудбалска лига, а еден од натпреварите кои привлекуваа најголемо внимание беше дуелот помеѓу Брера и Вардар во Струмица.

Според очекувањата Брера и Вардар понудија интересен натпревар, најголемата шанса во првите 45 минути ја имаше Ване Крстевски кога Гачевски фантастично интервенираше и го спаси Вардар.

Моментот на одлука се случи во 58-та минута кога Јанкулов постигна прекрасен гол кој сигурно ќе влезе во конкуренција за еден од најубавите голови во сезоната, иако е само прво коло.

Шампионот Струга Трим Лум одбраната на титулата ја започна со минимална победа против Гостивар, единствениот гол на натпреварот беше дело на Марјан Радески во 22-та минута.

Минимална победа забележа и Шкендија против Воска Спорт, стрелец на погодокот беше Алмир Аганспаќик во 91-та минута.

Во останатите натпревари Македонија ЃП беше поразена од Тиквеш со 0-1 во Кавадарци, а голот за славје го постигна Иван Ивановски во 42. минута, додека Брегалница од Штип славеше со 2-1 против Силекс