Дома Фудбал Останато Босански голман го збесна Роналдо: Португалецот не постигна гол од седум зицери

Босански голман го збесна Роналдо: Португалецот не постигна гол од седум зицери

Фудбалерите на Ал-Насра го победија Ла-Калееј на гости во 29. коло од Саудиската Про лига со резултат 1:0, но и покрај поразот најдобар поединец на натпреварот беше босанскиот репрезентативен голман Ибрахим Шехиќ.

Шехиќ дури седум пати на средбата имаше тешка задача – да го запре Кристијано Роналдо и успеа во тоа.

Веќе во 20. минута одбраната на Ал Кали направи катастрофална грешка и Роналдо се најде очи во очи со Шехиќ, а Ибрахим извонредно го сопре неговиот удар.

Потоа Шехиќ навреме истрча кога Роналдо тргна кон него и пред да стигне до топката од Португалецот, а во судиското надополнување на првото полувреме Роналдо повторно беше на позицијата од каде што нормално постигнува голови, но Шехиќ го спаси својот гол со нова одлична интервенција.

Шехиќ во 61. минута ја имаше најлесната работа во дуелите со Роналдо кога Португалецот шутираше од левата страна, но директно кон босанскиот голман.

Само една минута подоцна Роналдо повторно излезе сам пред Шехиќ и се обиде да го дрибла. Шехиќ доволно му го одвлече вниманието што Роналдо немаше идеален агол за шут и можеше да шутира онака како што посакува.

Шехиќ во 68. минута капитулираше од еден од ретките удари во игра што Роналдо не го упати. Марсело Брозовиќ нафрли топка од слободен удар, а Емерик Лапорте постигна гол со глава.

Роналдо во 82. минута по еден контранапад повторно се најде очи во очи со Шехиќ, но тој шутираше во надворешниот дел од мрежата.

Последната, седма шанса на натпреварот Роналдо ја имаше во 84. минута кога излезе сам пред Шехиќ, но отиде предалеку на страна, а Ибрахим немаше проблем да го скроти неговиот удар.

Ал-Наср остана на второто место, додека Ал-Калиеј е на средината на табелата и таму ќе остане до крајот на првенството.