Дома Фудбал Бензема го спаси Реал Мадрид

Бензема го спаси Реал Мадрид

Во натпревар од 19. коло во шпанската Ла Лига, Реал Мадрид со резултат 3:1 го совлада Атлетик.

Реал успеа да врзе нова победа и после синоќешниот натпревар бодовно се изедначи со Атлетико и Реал, па сите три тима имаат по 26 бода.

На кралскиот тим работата им ја олесни Гарсија кој уште во 13 минута го напушти теренот поради втор жолт картон, а во продолжението на првиот дел Тони Крос го донесе Мадрид до водство.

На почетокот од второто полувреме Капа изедначи и Реал се најде во проблеми иако во поголемиот дел од натпреварот играше со играч повеќе.

Сепак, во 74. минута Бензема постигна погодок за три бода на Кралевите, кои се враќаат во трка за титулата. Во продолжението Бензема постигна и втор погодок и ја запечати победата на својот тим.