Дома Фудбал Останато Арсенал расипа перфектна евро сезона за Англичаните: Виљареал и Јунајтед во финалето на ЛЕ 🎥

Вечерва се одиграа полуфиналните реванши во Лигата на шампионите, а од нив епилогот е следниот финале: Виљареал – Манчестер Јунајтед.

Дуелот помеѓу Манчестер Јунајтед и Рома привлекуваше помалку внимание поради резултатот од првиот натпревар кога Јунајтед победи 6:2. Вечерва обезбеди пирова победа со 3:2.

Кавани го доведе Јунајтед во водство пред крајот на првото полувреме. Во вториот дел Рома преку Џеко во период од три минути од 57. до 60. го сврте резултатот во своја корист. Само осум минути подоцна Кавани со вториот гол изедначи на 2:2. Конечните 3:2 ги постави Залевски во 83. минута.

Арсенал во првиот натпревар против Виљареал во Шпанија доживеа пораз од 2:1, а вечерва дома не успеа да ја надополни таа негатива и одигра само 0:0, па така Виљареал обезбеди финале.

Само Арсенал е тимот кој ги спречи Англичаните да имаат перфектна сезоан во Европа ако се знае дека финале во ЛШ ќе играат Челзи и Манчестер Сити.