Дома Останати Кошарка НБА „Јокиќ би бил најлошиот МВП во последните 35 години“

„Јокиќ би бил најлошиот МВП во последните 35 години“

Никола Јокиќ за многу аналитичари е кошаркар кој доминира оваа сезона и според нив исправно е тој да биде избран за МВП на сезоната.

Неговиот Денвер со скор од 44 победи и 22 порази во овој момент е четврта екипа на Западот, а Србинот има просек од 26.4 поени, 10.9 скокови, 8.4 асистенции и 0.7 блокади и 35 одиграни минато.

Додека многумина сметаат дека ваков просек со комбинација на успех на тимот е доволен аргумент Јокиќ да биде МВП, аналитичарот Ник Рајт смета поинаку.

„Кога ќе ја погледнете листата на играчи кои ја добиваа таа награда со сета почит кој Јокиќ тој би бил најлошиот МВП во последните 35 години. Ако погледнете дека таа награда ја освојуваа Јанис Антетокумпо, Стеф Кари, Леброн, Кевин Дурант, Дерик Роуз пред повредата, а сега да ја добие Јокиќ? Луѓето веднаш ќе заклучат дека тоа било чудна сезона“, изјави Рајт.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Јокиќ и Дончиќ во најдобрата петорка во НБА

Откако Никола Јокиќ беше избран за играч на сезоната во НБА лигата се се соопштени и трите…