Дома Македонски спорт Ѓорческа елиминирана во првото коло на ВТА турнирот

Ѓорческа елиминирана во првото коло на ВТА турнирот


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа, уште во првото коло го заврши својот прв настап во главната фаза на еден ВТА турнир.

Ѓорческа, која како „Лаки лузер“ влезе во главата фаза на турнирот во Лимож, во два сета 6:1, 6:3 загуби од Белгијката Марина Жаневска, инаку 128-ма на ВТА листата.

ВТА турнирот во Лимож се игра за награден фонд од 125.000 долари.

Лина Ѓорческа наредната недела ќе учествува на ИТФ турнирот во шпанскиот град Валенсија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Бејтулаи пред трансфер во Тирана

Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓ Де…