Дома Останати Тенис Ѓоковиќ се помачи, но дојде до полуфинале во Тел Авив

Ѓоковиќ се помачи, но дојде до полуфинале во Тел Авив

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ потешко од очекувањата, но сепак успеа да се избори за полуфинале на АТП турнирот во Тел Авив.


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Ѓоковиќ во два сета беше подобар од Васек Поспишил со 7:6, 6:3. Ѓоковиќ така ја продолжи традицијата да не загуби сет во пресметките со Канаѓанецот, меѓутоа за разлика од мечевите кои ги имале претходно овој пат Ѓоковиќ не дојде лесно до победата.

Првиот сет го освои дури после тај брејк каде што пресуди неговото искуство. Ѓоковиќ имаше водство од 5:1, но загуби четири поени во серија, а потоа се врати во ритам за конечни 7:5.

Во вториот сет му одеше полесно, брзо освои брејк и дојде до 3:0. Сепак, тука како да дојде до опуштање па Поспишил дојде до изедначување на 3:3. Тоа изедначување како да го разбуди Ѓоковиќ кој од тој момент заигра многу подобро и го реши мечот во своја корист.

За местото во финалето Ѓоковиќ ќе игра против Роман Сафиулин кој 108. на АТП листата. Во другото полуфинале ќе се сретнат Марин Чилиќ и Костан Лестиен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ѓорческа до полуфинале во Грција, Калин во Шпанија запрен во четвртфиналето

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Калин Ивановски …