Дома Останати Ѓоковиќ се повлече од Ролан Гарос, може да ги пропушти Вимблдон и ОИ

Ѓоковиќ се повлече од Ролан Гарос, може да ги пропушти Вимблдон и ОИ

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска се повлече од Ролан Гарос поради повреда на коленото

Според првите прогнози опоравувањето би можело да трае најмалку четири недели, а во најлош случај и шест месеци.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Ѓоковиќ го скинал медијалниот менискус, што ќе го оддалечи извесно време од терените подолго време.

Со оглед на тоа што Вимблдон е веќе за неполн месец, а Олимписките игри се за месец и половина, речиси и да нема теоретски шанси тој да игра на овие два турнири.

Олимписките игри се во август, а тоа е единственото одличје кое му недостасува на Србинот, па останува да видиме дали ќе успее да се опорави до тогаш.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Потценувачка анализа пред ОИ: Солзи за Ѓоковиќ, злато за Алкараз!

Стартот на Олимписките игри е се поблиску, започнуваат на 26. јули, а тенискиот турнир еде…