Дома Останати Тенис Ѓоковиќ номиниран за уште едно престижно признание – брка рекорд на Федерер!

Ѓоковиќ номиниран за уште едно престижно признание – брка рекорд на Федерер!

Новак Ѓоковиќ е номиниран е за наградата „Лауреус“ за најдобар спортист во светот.

Најдобриот светски тенисер досега четири пати го освојуваше ова престижно признание (2012, 2015, 2016 и 2019), а покрај тоа бил номиниран и уште трипати.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Минатата година „Лауреус“ наградата ја освои Лионел Меси, додека рекордер е Федерер кој до него стигнуваше пет пати.

Конкуренти на Ѓоковиќ за овогодинешниот „Лауреус“ се атлетичарите: Мондо Дуплантис (Шведска) и Ноа Лајкс (САД), формула 1 возачот Макс Ферстапен (Холандија), како и фудбалерите Ерлинг Халанд (Норвешка) и Лионел Меси (Аргентина).

„Воодушевен сум што повторно сум номиниран за светски спортист на годината. Оваа награда ја освојував четирипати и секоја беше многу посебна и незаборавна на свој начин. Ова е чест поголемо од било која друга, бидејќи академијата „Лауреус“ е таа која ја носи одлуката и тие знаат како е да се дојде на врвот во некој спорт, меѓутоа и што е потребно за да се остане таму“, изјави Ѓоковиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Пиоли заминува, Милан спреми список од три имиња

Tимот на Милан нема баш најдобри резултати сезонава, па поради тоа започнува да се тресе и…