Дома Останати Ѓоковиќ нескоромен: Можам да освојам „златен слем“

Ѓоковиќ нескоромен: Можам да освојам „златен слем“

Новак Ѓоковиќ на најдобар можен начин ја заврши една од неговите најдобри сезони во кариерата. 

Србинот оваа сезона освои три грен-слем титули и триумфираше на завршниот Мастерс во Торино.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Едни од ретките успеси кои ги нема Ѓоковиќ во кариерата се „златниот слем“ и златото на Олимписките игри па беше запрашам дали може да ги достигне на 37-годишна возраст.

„Пред пет години, а може и порано, луѓето сигурно не мислеа дека тоа е можно. Се познавам себеси и знам дека сум способен да го направам тоа. Треба да бида физички и психички подготвен. Не сакам да звучам како да немам почит кон останатите тенисери. Знам дека има уште многу тенисери кои се борат за освојување на трофеите, но знам и колку вредам“, вели Ѓоковиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Ѓоковиќ номиниран за уште едно престижно признание – брка рекорд на Федерер!

Новак Ѓоковиќ е номиниран е за наградата „Лауреус“ за најдобар спортист во светот. Најдобр…