Дома Останати Тенис Ѓоковиќ имаше среќа: Доби одличен ждреб на Австралија Опен!

Ѓоковиќ имаше среќа: Доби одличен ждреб на Австралија Опен!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ги дозна своите пртовниците во трката по 22. Гренд слем титула во кариерата.

Ѓоковиќ е четврти носител на ждрепката и во првото коло ќе игра против шпанскиот тенисер Роберто Карбељас Баено, а во второто коло ќе оди на Уго Делен или квалификант. Третото коло на Ѓоковиќ може да му донесе дуел со Аслан Карацев или Ласло Ѓере.

Во осминафиналето противници може да му бидат домашниот тенисер Алекс де Минор, Григор Димитров или Пабло Карењо Буста. Четвртфиналето би можел да донесе прв посериозен предизвик против Рубљов или Кирјос, секако ако тие ги поминуваат своите ривали.

Новак избегна евентуални дуели пред финалето со Медведев, Циципас и Надал, па така на неговата страна најдобро рангиран тенисер е Каспер Руд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Клоп по новиот шок за Ливерпул: Лут сум и разочаран, немам објаснување…

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Ливерпул одигра уште…