Дома Фудбал Англија Што ќе биде со Челзи? Абрамович веќе донесе одлука!

Што ќе биде со Челзи? Абрамович веќе донесе одлука!

0

Рускиот тајкин и долгогодичен сопственик на Челзи, Роман Абрамович донесе конечна одлука за лондонскиот клуб, тврдат британските медиуми.

Абрамович донел одлука да го продаде клубот кој го купи во 2003 година, а за сега се споменуваат три можни сценарија.

За купување на клубот освен најбогатиот Британец, Џим Ратклиф заинтересирани се уште групации од САД и Азија.

Абрамович последен пат на меч на „сините“ присуствуваше во мај минатата година. Тогаш се пресели во Тел Авив бидејќи не му беше одобрена британска виза.

„Постои огромен интерес за англиските клубови од страна на САД и Азија. Договорите за ТВ права се астрономски, а приходите на клубот се во постојан пораст“, изјави агенцијата за посредување при продажбата на клубови.

Инаку, Абрамович го проценува Челзи на 2,5 милиарди фунти и се верува дека нема да го продаде под таа сума.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Бесниот Игуаин на тренингот се расправаше со соиграчите и стручниот штаб на Челзи (ВИДЕО)

Tимот на Челзи во овие момент се припрема за финалето во Лигата на Европа каде што ќе игра…