Дома Останати Шифрин го изедначи рекордот на легендарната Стенмарк!

Шифрин го изедначи рекордот на легендарната Стенмарк!


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Mикаела Шифрин победи на велеслаломската трка во Ареу и така стигна до 86-тата победа во Светскиот куп со што го изедначи рекордот на легендарната Стенмарк.

Стенмарк во текот на кариерата оствари 40 победи во слалом и 46 во велеслалом. Освои две златни и една сребрена на Олимписките игри, а има и седум медали од светските првенства, пет се златни.

Во генералниот пласман, Американката е прва со 1.928 бодови, Влаховаа има 1.025, додека трета е Гут-Бехрами со 1.007.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Интер повторно тргнува по Дибала

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Минатото ле…