Дома Останати Кошарка Шампионот МЗТ пресилен за Кумановци

Шампионот МЗТ пресилен за Кумановци

Екипата на актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје, славеше против Куманово вечерва на домашен терен, а Кумановци рамноправни беа само петнаесеттина минути кога имаа негатива само два поени.

Потоа МЗТ потполно ја презеде иницијативата на теренот и беше во постојана предност која на моменти изнесуваше дури и 21 поен позитива.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Во последната четвртина кошаркарите на Куманово повторно заиграа малку подобро и ја добија последната четвртина со 11:16 со што го ублажија убедливото водство на домаќините што сепак на крајот, не беше доволно за било каков евентуален пресврт па на крајот домаќинот МЗТ со рутинска игра сосема заслужено стигна до својата дванаесетта победа сезонава.

Најефикасни кошаркари кај шампионот МЗТ беа американецот Џордан Крафорд со 21 и Бојан Трајковски со 16 постигнати поени, додека пак, кај Кумановци се издвои Бобан Стајиќ со 18 постинати поени.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Миовски пресреќен: Чест ми е што сум во тимот на сезоната во Шкотска!

Репрезентативецот на Македонија, Бојан Миовски доби место во идеалниот тим на Премиер лига…