Дома Останати Кошарка НБА Шампионите ја прекинаа низата на Лејкерси, ново шоу на Јанис (ВИДЕО)

Шампионите ја прекинаа низата на Лејкерси, ново шоу на Јанис (ВИДЕО)

Изминатата вечер во НБА лигата беа одиграни седум натпревари.

Во дербито Торонто славеше во „Стејплс центарот“ против Лејкерси со 104:113 и така ја прекина серијата од седум победи во низа на Лејкерси.

Се водеше голема борба од самиот старт, а Лејкерси констатно беа во предност. Дури во завршницата на третата четвртина Рапторси сериозно се заканија и во последната четвртина се влезе со изедначен резултат 78:78.

Актуелните шампиони се разиграа во четвртата четвртина, погодуваа Сиакам и Ванвилт. На другата страна Леброн беше незабележителен во тие моменти и на крајот Лејкерси мораа да му честитаат на ривалот.

Сиакам беше најдобар во дресот на Рапторс со 24 поени, 11 скока и четири асистенции, Френ Ванвилт запиша 23 поени, седум скокови и 10 асистенции. Кај Лејкерси Ентони Дејвис го заврши натпреварот со 27 поени, осум скока, три асистенции и четири блокади, Леброн оствари трипл-дабл со 13 поени, 13 скокови и 15 асистенции.

Рапторси ја забележаа седмата победа во сезоната, трета во низа и се наоѓаат на второто место на истокот. Лејкерси го претрпеа вториот пораз и се втори на западот.

Jaнис Антетокумпо го предводеше Милвоки до победа на Оклахома од 121:119. Натпреварот Јанис го заврши со 35 поени и 16 скокови, Ерик Бледсо стигна до 25 поени, три скока и девет асистенции. Кај поразените Денис Шурудер уфрли 25 поени и запиша уште шест скока и пет асистенции.