Дома Останати Кошарка Хрватска ја совлада Литванија за балканско четвртфинале со најголемиот ривал!

Хрватска ја совлада Литванија за балканско четвртфинале со најголемиот ривал!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Ќе следиме вистинска ’крвава’ пресметка во четвртфиналето од ОИ во кошарка откако Хрватска во последниот меч во Б групата ја совлада Литванија (90-81).

Со оваа победа, Хрватите го освоија првото место во оваа конкуренција и изборија четвртфинале со големиот ривал Србија. Балканското дерби на ОИ во Рио де Жанеиро ќе се одигра во ноќта помеѓу четврток и петок (3:15 часот).

Победникот од овој меч за ривал во полуфиналето ќе го има победникот од четвртфиналната пресметка помеѓу Австралија и Литванија (четврток, 16 часот).

Европскиот првак Шпанија и покрај очајниот старт на Олимписките игри успеа да стигне до четвртфиналето. По убедливиот триумф од 50 поени над Литванија, Шпанците рано утрово славеа над Аргентина со резултат 92-73, со што се искачија на второто место во својата група.

во четвртфиналето ќе играат против Франција (четврток, 19:30 часот), а последната четвртфинална двојка ја формираа САД и Аргентина (четврток, 23:45 часот).

Полуфиналните натпревари ќе се одиграат на 19.август, а мечевите за медали на програмата се на 21.август.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Ивановски поразен, не успеа да се избори за уште едно финале

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Македонскиот најдоба…