Дома Фудбал Останато Хауге: Халанд ме советуваше да го изберам Милан

Хауге: Халанд ме советуваше да го изберам Милан

Во октомври ланската година Милан го договори трансферот на 21 годишниот Јенс Питер Хауге кој на 18 натпревари постигна два гола за Милан.

Поранешниот член на норвешкиот Бодо/Глимт сега откри дека неговиот сонародник Ерлинг Халанд го советувал да потпише договор со „росонерите“.

„Разговарав со него, многу клубови беа заинтересирани за мене. Ерлинг ме советуваше да потпишам за Милан. Знаев дека ќе биде тешко, тоа ми го кажа и тој, но верував дека можамн да биде успешен“, изјави Хауге.

Хауге верува дека и Халанд би можел брзо да се адаптира на италијанските услови.

„Мислам дека ги има сите потребни квалитети за брзо да се адаптира, доста е брз и силен. Сигурно би бил среќен“, смета младиот фудбаелер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Меси херој на ПСЖ, Интер го најде лекот за Шериф 🎥

Вечерва се играа натпревари од третото коло во Лигата на шампионите. Интер го најде лекот …