Дома Фудбал Лига на шампиони Хари Кејн вчера во ЛШ сруши рекорд на Дел Пиеро

Хари Кејн вчера во ЛШ сруши рекорд на Дел Пиеро

Во вчерашниот натпревар од Лигата на шампионите Тотенхем на свој терен го совлада Олимпијакос со 4:2.

Работите за англискиот клуб не тргнаа добро затоа што Олимпијакос после 20 минути игра имаше предност од 0:2, сепак со голот пред крајот првото полувреме и трите во второто Тотенхем направи пресврт.

Со овие два гола Кејн стигна до 20 голови и стана фудбалерот кој најбрзо стигнал до таа бројка во најелитното европско натпреварување. Интересно е што на оваа листа во топ 5 ги нема ниту Меси, ниту Роналдо.

На Кејн да стигне до 20 голови потребни му беа 24 натпревари. Зад него на оваа листа се Дел Пиеро, Руд Ван Нистерлој, Филипо Инзаги и Марио Гомез.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Нов дизајн: Фотографии од новиот дрес на Јунајтед, нема да биде оној од кој навивачите се разочараа

На социјалните мрежи се проширија фотографии од домашниот дрес на Манчестер Јунајтед за сл…