Дома Фудбал Германија Халанд не може да поверува каква “ѕверка” тренира во Дортмунд

Халанд не може да поверува каква “ѕверка” тренира во Дортмунд

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Халанд имаше само пофални зборови за младиот фудбалер на овој тим Јоусуфа Моукоко.

Иако има само 15 години, Моукоко веќе тренира со првата екипа на Борусија и Норвежанецот смета дека ни самиот не бил толку добар во тие години.

„Моукоко е многу подобар од тоа што бев јас на 15 години.“ – рече Халанд.

Халанд изјави дека не сака да го стави Моукоко под притисок, но додаде дека никогаш не видел момче од 15 години со такви квалитети.

Во Дортмунд планираат да му дадат шанса на Моукоко да дебитира кога ќе наполни 16 години. Со само 13 години Германецот со камерунско потекло играше за У17 селекцијата на Борусија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Тешки зборови од агентот на Бејл: Реал треба да бакнува земјата по која Бејл газел

Велшкиот репрезентативец Герет Бејл пред неколку дена како позајмен играч го засили Тотенх…