Дома Фудбал Германија Халанд го промени бројот на дресот

Халанд го промени бројот на дресот

Норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд во наредната сезона ќе игра со нов број на дресот.

По доаѓањето од Салзбург Халанд го избра дресот со број 18, но веќе од наредната сезона тој ќе биде новата „деветка“ на тимот од Дортмунд. Последен кој носеше „деветка“ во Борусија беше Пако Алкасер. Токму тоа е причината затоа што Халанд не можеше веднаш да го земе тој број.

За наредната сезона пречки ке нема. Претходно „деветка“ во Борусија носеа Чиро Имобиле, Роберт Левандовски, Нелсон Валдез…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Дел Пиеро: Пирло има се што треба да биде подобар од Зидан

Зинедин Зидан во првите две ипол сезони како тренер освои три титули во Лигата на шампиони…