Дома Фудбал Италија „Фудбалскиот Моцарт“ освои се што може да се освои, но жали само за…

„Фудбалскиот Моцарт“ освои се што може да се освои, но жали само за…

Еден од најдобрите плејмејкери во поновата фудбалска историја, Андреа Пирло откри дека најмногу жали што во кариерата не заиграл за Реал Мадрид или Барселона, а имал прилика за тоа.

Пирло во својата богата кариера ги носеше дресовите на трите најголеми италијански клубови, Интер, Милан и Јувентус и освои се што може да се освои, сепак има една неостварена желба.


Ниту „жешката“ Кнол не и помогна на Хрватска - домаќинот фуриозно! ↓↓↓


„Жалам само што немав можност да заиграм за Реал или Барселона, бидејќи секој фудбалер сонува да биде дел од овие два гиганти. Реал Мадрид силно ме посакуваше кога Капело беше таму, но Милан не сакаше да ме пушти и потпишав нов договор. Сепак, во Милан ги поминав најдобрите години и освоив се што може да се освои. Две титули во Лига на шампиони се сон за секој фудбалер, а можеа да бидат три ако не беше онаа црна ноќ во Истанбул“, истакна Пирло.

Покрај Реал Мадрид Пирло имал и конкретна понуда од Барселона, но сепак не дошло до реализација на тој трансфер.

„Игравме пријателски натпревар против Барса и Гвардиола ме викна во својата канцеларија, ми рече дека ме сака по секоја цена. Јас веднаш прифатив бидејќи мојот циклус во Милан беше при крај. Повторно Берлускони кажа НЕ и останав, а следното лето се преселив во Јувентус. Да се игра за трите најголеми клубови во Италија не е мала работа“, заклучи Италијанецот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Реми меѓу Швајцарија и Шкотска

Шкотска и Швајцарција вечерва одиграа реми без победник 1:1, па Швајцарците со ова реми ст…