Дома Фудбал Фудбалска бајка: Само еднаш бранел во Ла Лига и на 41 година го исфрли Реал Мадрид

Фудбалска бајка: Само еднаш бранел во Ла Лига и на 41 година го исфрли Реал Мадрид

Во Шпанија се уште се пишува за сензацијата во Кралскиот куп и победата на Алкојано против гигантот Реал Мадрид (2:1), после продолженија.

Дебаклот на Зидан е тема на денот во шпанските медиуми, голем број критики стигнуваат на сметка на Зидан и неговите играчи за оваа бламажа. Во исто време додека на едната страна стигнуваат критики, на другата се величи 41 годишниот голман Хозе Хуан Фигуерас.

Овој човек е доказ дека во животот никогаш не е доцна за големи работи и ќе го памети триумфот против најголемиот клуб во светот се додека е жив. Фигуерас успеа да одбрани дури 10 шута на играчите на Реал, толкав број удари оваа сезона не успеал да одбрани ниту еден голмна во натпреварите против Реал Мадрид.

Херојот на оваа приказна еднаш во жвивотот бранел во елитниот ранг на шпанскиот фудбал и тоа во далечната 2003 година кога како член на „Б“ тимот на Слета беше прекомандуван во „А“ тимот затоа што останатите голмани беа суспендирани или повредени.

Во остатокот од кариерата бранел за клубови од понизок ранг, во втората и трета лига: Оуренсе, Мурсија Сити, Граната 74, Агиљас, Гранада, Луго, Елче и сега во Алкојано.

„Првите неколку одбранети удари ми дадоа самодоверба“, изјави 41 годишниот чувар на мрежата за шпанските медиуми и раскажа што се случувало на теренот.

„Голот на Милитао не поремети, но тренерот на полувремето ни кажа да излеземе и да уживаме против Реал. И понатаму сум во шок, ова е круна на мојата кариера“, зборуваше воодушевениот Фигуерас.

РЕАКЦИЈАТА КОГА ИГРАЧИТЕ НА ОВОЈ ТИМ ДОЗНАА ДЕКА ЌЕ ИГРААТ СО РЕАЛ

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Ситуацијата поради која навивачите на Звезда долго ќе жалат

Екипата на Милан некако успеа да ја елиминира Црвена Звезда и да го осигура пласманот во о…