Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Фудбалерот на Реал Мадрид оди на Европското првенство, но во друга улога

Фудбалерот на Реал Мадрид оди на Европското првенство, но во друга улога

Давид Алаба минатиот декември на натпреварот помеѓу Реал Мадрид и Виљареал доживеа тешка повреда на коленото поради која не играше до крајот на сезоната, а поради истата повреда нема да може да настапи и за Австрија на Европското првенство.

Сепак, Алаба и селекторот Ралф Рагник пронајдоа начин капитенот на Австрија да биде дел од репрезентацијата.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Дефанзивецот кој собра 105 настапи и постигна 15 голови за Австрија ќе биде дел од стручниот штаб и така ќе се обиде да и помогне на репрезентација.

Ова е одлука со која се согласи и Реал Мадрид, но ќе мора да се појави на припремите на „кралевит“ како и сите други фудбалери кои не играат на Европското првенство на 15. јули.

Ќе продолжи Алаба со рехабилитацјата и додека на Европското првенство под надзор на докторите на австриската репрезентација. Австрија на Европското првенство е во групата „Д“ каде што се уште Полска, Франција и Холандија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Лапорта: Сега конечно сме во ситуација да делуваме на трансфер пазарот

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта рече дека во Ханси Флик ја гледа вистинската личн…