Дома Македонски спорт Мак фудбал Фото: Промовиран новиот дрес на Македонија!

Фото: Промовиран новиот дрес на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и германскиот спортски бренд ЈАКО денес го промовираа новиот дрес на репрезентацијата на Македонија.

Дизајнот на новиот дрес на македонската репрезентацијата е дело на дизајнерот на ФФМ, Рахила Илиев.


Ниту „жешката“ Кнол не и помогна на Хрватска - домаќинот фуриозно! ↓↓↓


„Распространетото златно сонце со осум сончеви краци е национален симбол во повеќевековната историја на Македонија и претставува спокој, храброст и сила на сите Македонци. Инспирирани од знамето кое се виори на ветрот, дизајнерот го поставува „сонцето“ малку брановито“, беше кажано на промоцијата на новиот дрес.

На промоцијата беа присутни првиот човек на ФФМ, Илчо Ѓорѓиоски, генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски, и претставникот на ЈАКО, Ханс Веркле.

Во улога на манекени се појавија А репрезентативците Богатинов и Ѓорѓиев и играчите на младата селекција Алексовски и Марковски.

05-10dres2

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Започна Светското првенство во Скопје, Македонија игра вечерва

Македонија од денеска па до 30-ти јуни ќе биде домажин на 24. Светскио јуниорска првенство…