Дома Фудбал Останато ФИФА ја суспендираше 104. репрезентација во светот

ФИФА ја суспендираше 104. репрезентација во светот

Втората најбројна држава во светот се соочи со голем спортски срам.

Имено, Индија не успеа да избере нови управни тела за фудбалскиот сојуз па ФИФА ја суспендираше земјата и го одзема домаќинството на Светското првенство за играчи до 17 години.

Во образложението на одлуката се наведува дека оваа одлука на ФИФА е донесена поради „преголемото влијание на трети личности“ во работата на сојузот. Досегашниот претседател на синдикатот Прафул Пател после 12 години заврши со водењето на ова институација. Новиот не можеше да биде избран поради административни потешкотии.

„Ова е сериозно кршење на статусот на ФИФА. Суспензијата ќе биде укината кога наредбата за основање на Администратоскиот одбор и АИФФ администрацијата повторно ќе ја преземе целосната контрола над секојдневните активности на работата на АИФФ“, објави ФИФА.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Претседателот на Интер лут на тренерот Инзаги

Притисокот врз тренерот на Интер, Симоне Инзаги се повеќе се зголемува после серијата на л…