Дома Фудбал Репрезентации ФИФА ги потврди промените: Светските првенства добиваат дополнителни 40 натпревари

ФИФА ги потврди промените: Светските првенства добиваат дополнителни 40 натпревари


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ФИФА ги потврди промените кои ќе се случат на следното Светско првенство.

Од 2026 година на Мундијалот ќе има 48 репрезентации, место досегашните 32. Во првиот круг ќе има 12 групи, по четири екипи и понатаму ќе поминуваат првопласираната, второпласираната и најдобрите осум третопласирани селекции. Тоа значи дека ќе се одиграат 104 натпревари во 39 дена.

Така ФИФА ќе доби уште 40 натпревари на своите најголемо натпреварување. Досега во форматот со 32 репрезентации се играа по 64 натпревари. Постоеше можност и сите репрезентации да се поделат во групи по три екипи, но од таа идеја раководните луѓе на Светската организација се откажаа.

Од дополнителните 16 места на Светското првенство, три ќе добија азиските репрезентации, четири афричките, две северноамериканските, две јужноамериканските, три европските и една од Океанија.

Европските квалификации ќе започнат во март 2025 година и ќе се играат една година. Светското првенство во 2026 година исто така ќе биде прво кое ќе се игра во три држави – САД, Мексико и Канада.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Антиќ со 40 гласа „за“ избран за старо-нов претседател на КФСМ

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Како и што …