Дома Македонски спорт Филип Дерковски заврши последен во квалификациската група на 400 метри слободно

Филип Дерковски заврши последен во квалификациската група на 400 метри слободно

После Борјан Бранковски кој во дисциплината воздушен пиштол од 10 метри го освои 21. место од 36 натпреварувачи настапи и пливачот Филип Дерковски.

Дерковски ја претставуваше Македонија во дисцилината 400 метри слободно и во квалификациската група го освои четвртото место со време од 04:03:34.

Конкуренцијата на Дерковски беше навистина силна, па целта на Дерковски беше подобрување на својот личен резултат. Времето од 04:03:34 значи поправување на поставеното време од 04:04 со кое Дерковски се пријави на игрите.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

Левандовски и официјално ја прими „Златната копачка“: Пресреќен сум!

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски денес и официјално ја доби „Златната копачка…