Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Фердинанд: Тоа што го прави Јамал е илегално

Фердинанд: Тоа што го прави Јамал е илегално

Ламин Јамал постигна прекрасен гол во полуфиналето на Европското првенство во победата на Шпанија над Франција со 2:1. Супер талентираниот тинејџер одлично се ослободи од својот чувар и маестрално ја погоди мрежата.

Со овој гол Јамал стана и најмладиот стрелец во историјата на Европските првенства (16 години и 362 дена). Исто така со настапот во полуфиналето го сруши рекордот на Пеле од 1958 и стана најмладиот фудбалер кој настапил воопшто во едно полуфинале на ЕП.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Легендата на Манчестер Јунајтед и англискиот фудбал, Рио Фердинанд кој работи како коментатор на „ТНТ“ на Твитер го искажа воодушевување од мајсториите на Јамал.

Освен тоа во телевизискиот настап зборуваше дека навистина не гледа како би го запреле.

„Како да се запре? Тоа е мистерија…Ако застанеш блиску ќе те издрибла. Ако се одалечиш, ќе те претрча и тука следи неговата левица. Навистина е посебен“, изјави Фердинанд.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

ПСЖ не сака да плати 130 милиони, Челзи спрема понуда за Осимен

Фудбалерот на Наполи, Виктор Осимен е eден од најбараните на фудбалскиот пазар и ова лето …