Дома Останати Федерер највреден „бренд“ во светот, следуваат Леброн и Болт

Федерер највреден „бренд“ во светот, следуваат Леброн и Болт

Реномираниот магазин „Форбс“ го прогласи еден од најдобрите светски тенисери, Роџер Федерер за највреден спортски бренд во светот.


Роналдо плаче за гол, ќе слави ли Србија? - 13 ден ↓↓↓На листата на која има 40 имиња Швајцарецот се наоѓа на врвот чиј бренд „тежи“ 37 милиони долари. На второто место му припадна на Леброн Џејмс, кошаркарот на Кливленд кој е 34 милиони долари, а зад нив следат голферот Фил Микелсон, атлетичарот Усеин Болт и голферот Тајгер Вудс.

Интересно е што Кристиано Роналдо, еден од најдобрите светски фудбалери е дури на шестото место, со вредност од 19 милиони долари.

Главните причини зошто Федерер е на првата позиција се богатите спонзорски договори со гигантски компании како „Најк“, „Ролекс“, „Мерцедес“, „Вилсон“…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Ѓорческа до полуфинале во Грција, Калин во Шпанија запрен во четвртфиналето

ЕКСКЛУЗИВНО: 50 БЕСПЛАТНИ СПИНОВИ БЕЗ ДЕПОЗИТ - РЕГИСТРИРАЈ СЕ НА МОЦАРТ! Калин Ивановски …