Дома Фудбал Репрезентации УЕФА и КОНМЕБОЛ преговараат: Репрезентациите од Јужна Америка влегуваат во Лигата на Нации?

УЕФА и КОНМЕБОЛ преговараат: Репрезентациите од Јужна Америка влегуваат во Лигата на Нации?

УЕФА и КОНМБЕОЛ имаат намера да организираат што е можно повеќе настани меѓу двата континенти. На таа тема двете страни одржале виртуелен состанок на кој се разговарало за можна соработка.

Во овој момент конкретен е договорот само за натпревар меѓу континенталните шампиони Италија и Аргентина кои ќе се играат на 1. јуни во Лондон. Но, се разгледува и можноста и за други опции.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


Европските селекции поради Лигата на Нации ретко имаат термини за пријателски натпревари, па според актуелниот систем ретки се дуелите меѓу селекциите од Европа и Јужна Америка, тоа може да се промени ако јужноамериканските селекции станат дел од Лигата на Нации.

За ова постојат два можни формати. Првиот е репрезентациите од Јужна Америка само да се приклучат во групите на Лигата на Нации, а втората е во Јужна Америка да има посебна Лига на Нации и финалистите од секој континет да играат на завршен турнир.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Флоријан Вирц играч на сезоната во Бундеслигата

Ѕвездата на Баер Леверкузен, Флоријан Вирц, е прогласен за најдобар играч во Бундес-лигата…