Дома Фудбал Останато УЕФА донесе ново правило со картоните во нокаут фазата

УЕФА донесе ново правило со картоните во нокаут фазата

УЕФА пред продолжувањето на европските натпреварувања донесе ново правило.

Пред самото продолжување променето е правилото за бришење на жолтите картони после четвртфиналето. Според новото правило картоните ќе се бришат после осминафиналето, а не како до сега после четвртфиналето. Ова правило ќе важи и за Лигата на Европа и за Лигата на шампионите.

Ќе потсетиме денес и утре се играат натпревари од осминафиналето во Лигата на Европа, а во петок и сабота се реваншит од осминафиналето од Лигата на шампионите.

Поради пандемијата со коронавирусот оваа европска сезона сметајќи ги и квалификациите трае дури 14 месеци.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Реал Мадрид после натпреварот против Бетис доби нов грб 📷

На синоќешниот натпревар помеѓу Бетис и Реал Мадрид имаше многу контроверзни одлуки на суд…