Дома Фудбал Лига на шампиони УЕФА донесе важна промена за финалето од Лигата на шампиони

УЕФА донесе важна промена за финалето од Лигата на шампиони

0

Европската куќа на фудбалот објави важна промена пред престојното финале во Лигата на шампиони помеѓу Ливерпул и Тотенхем.

Имено, промената ќе им овозможи на финалистите во ЛШ, Тотенхем и Ливерпул да располагаат со група од 23 играчи во финалето.

Натпреварот помеѓу двата англиски тима е на 1 јуни на стадионот „Ванда Метрополитано“ во Мадрид.

Тоа значи дека Јирген Клоп и Маурисио Почетино ќе можат да запишат по 12 резервни играчи, наместо досегашните 7, кои ја дополнуваа групата.

Истото правило ќе важи и за финалето на Лигата на Европа, каде еден против друг излегуваат тимовите на Челзи и Арсенал.

Финалистите во двата турнири исто така ќе можат да прават дополнителна четврта измена, под услов натпреварот да влезе во продолженија.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

„Не се бориме за опстанок, ниту за Европа, туку за Синиша Михајловиќ“

Играчите на Болоња повторно се спремни да се борат за Синиша Михајловиќ. Болоња оваа сезон…