Дома Фудбал Останато УЕФА ги објави гласовите за најдобар во Европа: Дојде крајот на ерата на Меси и Роналдо!

УЕФА ги објави гласовите за најдобар во Европа: Дојде крајот на ерата на Меси и Роналдо!

УЕФА денес ги објави финалистите во изборот за најдобар фудбалер во Европа и тоа се Роберт Левандовски, Мануел Ноер и Кевин Де Брујн.

Така првпат од 2010 година во завршниот нема некој од Меси и Роналдо кој сега се во топ 10. Меси се најде веднаш зад водечкото трио. Аргентинецот имаше вкупно 53 гласа, толку имаше и Нејмар.

Од друга страна Роналдо се најде дури на 10-тата позиција. Ѕвездата на Јувентус собра само 25 гласа. Поредокот на првите тројца ќе биде познат на 1. октомври. Вака изгледаат местата од 4-то до 10-то.

4. Лионел Меси – 53

5. Нејмар – 53

6. Томас Милер – 41

7. Килијан Мбапе – 39

8. Тијаго Алкантара – 27

9. Џошуа Кимих – 26

10. Роналдо25

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Англиските клубови перфектни во Лига на шампиони

Англиските клубови имаа перфектна седмица во Лигата на шампиони. Четирите преставници во н…