Дома Останати Кошарка НБА Трипл-дабл на Јокиќ и пораз Денвер од Чикаго 🎥

Трипл-дабл на Јокиќ и пораз Денвер од Чикаго 🎥

Во изминатата вечер бевме сведоци на повеќе возбудувања во најсилната кошаркарска лига НБА.

Чикаго уште еднаш покажа дека е еден од најдобрите тимови оваа сезона и го совладаа Денвер на Јокиќ со 109:97. Не помогна за Денвер и трипл-даблот на Јокиќ кој мечот го заврши со 17 поени, 12 скока и 15 асистенции. Треба да се спомене дека со овој учинок го надмина Лери Брд на вечната и сега српскиот кошаркар е осми со 60 типл-дабли. Денвер е во криза и во последните 10 натпревари има осум порази.

Во редовите на Чикаго тројца играчи постигнаа над 20 поени. Лавин уфрли 32, Бал и Вучевиќ по 20, двајцата (Бал и Вучевиќ) стигнаа и до 10 скока. Кај Денвер Бартон и Морис постигнаап о 19 поени.

НБА РЕЗУЛТАТИ:

Шарлот – Филаделфија 124: 127

Детроит – Оклахома 103:114

Мајами – Мемфис 90: 105

Чикаго – Денвер 109:97

Милвоки – Кливленд 112:104

Минесота – Атланта 110: 121

Феникс – Сан Антонио 108:104

Голден Стејт – Орландо 126:95

Портланд – ЛА Клиперс 90: 102

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Еден од најголемите македонски голмански таленти е пред трансфер во Порто

Васко Василев е еден од најголемите македонски голмански таленти и сега е пред трансфер во…